A digitalizáció térnyerése, az információs társadalom kiépülése elengedhetetlenné teszi az elektronikus közigazgatás folyamatos fejlesztését. Ezt a célt szolgálta az Oktatási Hivatal KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2020-00059 azonosítószámú, az „Oktatási Nyilvántartás továbbfejlesztése” című projektje is.

A kiemelt európai uniós program keretében több meghatározó fejlesztés valósult meg az elmúlt csaknem két évben, számos oktatási ügyet egyszerűbben, gyorsabban, idő- és költségkímélő módon intézhetnek Magyarország polgárai.

 

Már online lehet jelentkezni a középfokú központi írásbeli felvételikre, a 6 és a 8 évfolyamos gimnáziumokba, valamint a kormányhivatalokban az érettségi vizsgára. Elektronikusan kérelmezhető az egyéni tanulói munkarend, a tankötelezettség megkezdésének halasztása, illetve 6 éves kor előtti megkezdése. A szülők online nyújthatják be az óvoda- és tankötelezettség külföldi teljesítésével kapcsolatos bejelentést. Az állami ösztöndíjas képzésen tanuló, illetve végzett felsőoktatási hallgatók egy folyamatosan frissülő netes felületen követhetik, hol tartanak a magyar állami ösztöndíjjal kapcsolatos kötelezettségeik teljesítésében, és a naprakész információk birtokában elektronikusan adhatnak be kérelmeket ezzel kapcsolatban. A projekt eredményei között szerepel a tankönyvek akkreditációjával és a pedagógus-továbbképzések indításával kapcsolatos engedélyezési eljárások megújítása, elektronizálása is.

 

Új és egyedülálló szolgáltatásként az állampolgárok betekintést nyerhetnek az oktatási nyilvántartásokban szereplő legfontosabb adataikba. Az Oktatási Mérföldkövek szolgáltatás látványos formában jeleníti meg az oktatási életút jogviszony, bizonyítvány és oklevél elemeit, és a felhasználók elektronikus űrlapok használatával küldhetnek visszajelzéseket ezekkel kapcsolatban. A felületen - ügyintézői közreműködés nélkül – igazolást állíthatnak elő oktatási azonosítójukról, diákigazolványaikról.

 

Valamennyi eljárás indítható a magyarorszag.hu weboldalon elérhető szolgáltatások körében.

 

A fejlesztések több százezer ügyfélnek kínálnak egyszerűbb, korszerűbb és környezetbarát ügyintézési lehetőséget, emellett hozzájárulnak a hivatali folyamatok automatizálásához, az ügyintézői terhek csökkentéséhez is. A projekt keretében megkezdett átfogó szervezetfejlesztési tevékenység pedig megalapozza az eredményes szemléletváltást, és erősíti az Oktatási Hivatal hatékony, ügyfélközpontú működését.

 

A KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2020-00059 azonosítószámú, az „Oktatási Nyilvántartás továbbfejlesztése” című projekt az Európai Unió 1,184 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatásából valósult meg, és 2022. szeptember 30-án zárult. A fejlesztésekről az Oktatási Hivatal honlapján, az oktatas.hu oldalon találnak további részleteket, az Oktatási Hivatal YouTube-csatornáján elérhető animációs kisfilmek pedig segítséget nyújtanak az új ügyintézési módok használatában.