Tudta, hogy közadatnak minősül, mennyit költ az állam oktatásra, vagy egyes önkormányzatok a közterületek tisztán tartására? Kiemelten fontos, hogy az ilyen típusú adatok elérhetősége könnyű és egyszerű legyen. Egy nemrég lezárult fejlesztés éppen ezt hivatott elősegíteni.

A „Jogszabályban rögzített közadatokat tartalmazó adatkörök, valamint egyéb nyilvántartott adatkörök felmérése és azok szabályozási oldali felülvizsgálata” című projekt a közadatok nyilvánosságának, illetve a szolgáltatói szemléletnek a javítását és megerősítését tűzte ki célul – nemcsak a közszolgálatban, hanem a kapcsolódó szektorokban is, például a közfeladatot ellátó nem közigazgatási szerveknél (mint szakmai kamarák, könyvtárak, kórházak). A fejlesztés – amely az Igazságügyi Minisztérium és a Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó Kft. együttműködésében valósult meg – az átláthatóságot szolgálja, és a közérdekű adatok kereshetőségének megkönnyítésére, a tájékoztatás javítására, a jogszabályban rögzített közzétételi kötelezettségek alá eső adatok körének felülvizsgálatára irányult.

Három termékprototípust fejlesztettek

A projekt során három termék prototípusának, a Központi Adatkörjegyzéknek (KA), az Adatkezelői Szintű Közadatkezelő Keretrendszernek (ASzKK) és a Közadat és közadatkör kereső rendszernek (KKK) a fejlesztése zajlott le.

A KA egy olyan tájékoztató oldal, amely a közadatkörök jogszabályi kereteinek folyamatosan frissülő, naprakész elérhetőségét segíti (ennek az oldalnak az adattartalma képezi a másik két termék alapját). Az ASzKK az adatkezelő szervek és azok ügyintézői számára biztosítja a közadatkörök közzétételét, a felvitt adatvagyon frissítését, valamint egységes munkafelületet is kínál a közadatigénylések megválaszolásához. A KKK használatával a közadatokhoz való közvetlen hozzáférés és kereshetőség javul: az érdeklődők akár regisztráció nélkül is kereshetnek a projekt keretében rögzített közadatkörök, valamint a regisztrált közadatok között, a regisztrációt követő bejelentkezés után azonban bővebb funkcionalitással, kényelmi szolgáltatásokkal használhatják a rendszert, valamint közadatigénylést is benyújthatnak az adatgazda szervekhez. Kiemelendő, hogy a KKK a már létező portálok (kozadat.hu és kozadattar.hu) továbbfejlesztését is támogatja.

Pozitív változások a jövőben

A projekt számos pozitív társadalmi hatással járhat. Az eredményei például beépülhetnek a felsőoktatási képzésekbe és a tananyagokba. A kidolgozott megoldási javaslatok alapján kormányzati intézkedések születhetnek, míg a felvetett kérdések, illetve a megoldási javaslatok jogszabályok alkotását eredményezhetik. Az sem elhanyagolható, hogy a fejlesztés révén megnőhet a nyilvános adatkészletek száma és javulhat az adattudatosság (mind az állami vezetők és alkalmazottak, mind az állampolgárok és a vállalkozások részéről).

Gazdasági szempontból ugyancsak hasznosnak ígérkezik a projekt. Az egyik nagy előnye, hogy a közzétételi kötelezettség alá eső adatok felülvizsgálata révén felismert párhuzamos feladatok és nyilvántartások megszüntetésével mérséklődhetnek az adminisztratív terhek és az államháztartási kiadások. A felmérések során talált felesleges jogszabályok hatályon kívül helyezése szintén költségcsökkenést eredményezhet, mind ügyfél-, mind állami oldalon. Végül, de nem utolsósorban a projekt segítségével új, adatalapú üzleti szolgáltatások jöhetnek létre, amelyek által növekedhet a vállalkozások bevétele, és magas hozzáadott értékű munkahelyek keletkezhetnek.

A KÖFOP-2.2.6-VEKOP-18-2019-00002 projekt a Magyar Kormány támogatásával, európai uniós forrásból jött létre.