Lezárult a Magyar Államkincstár kiemelt, az államháztartási pénzügyi információs rendszer továbbfejlesztését szolgáló projektje, melynek eredményeit ünnepélyes zárórendezvény keretében mutatták be a Kincstár Fiumei utcai dísztermében 2023. május 31-én.

A Magyar Államkincstár - egyik kiemelt feladataként - az állami költségvetés végrehajtása során működteti az államháztartás információs rendszerét. A Kincstár, a rendszer fejlesztése révén a központi költségvetési szervek még jobb minőségben szolgáltató, szakértő támogatást biztosító partnerévé kíván válni. Erre irányul az „Átláthatóság a közpénzek felhasználásánál, államháztartási adattárház” elnevezésű projekt, amelyet a Magyar Államkincstár, a KINCSINFO Kincstári Informatikai Nonprofit Kft. és a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. által létrehozott konzorcium valósított meg. A fejlesztés eredménye egy korszerű, a költségvetés tervezését és végrehajtását elősegítő integrált rendszer, amelynek köszönhetően a megfelelő döntés-előkészítő információk közel valós időben állnak rendelkezésre, az optimális finanszírozási igényt a lehető legpontosabban meg lehet határozni, a központi költségvetéssel kapcsolatos információk pedig még szélesebb körben válnak elérhetővé.

Bugár Csaba, a Magyar Államkincstár elnöke nyitotta meg a projekt ünnepélyes zárórendezvényét. Az elnök hangsúlyozta, hogy a szervezeti célok között kiemelt helyen szerepel a Kincstár versenyképességének javítása, a 21. századi elvárásoknak megfelelő, banki színvonalú szolgáltatásnyújtás, illetve új, multidevizás számlavezető rendszer teljes körű bevezetése – mely célokat a megvalósított projekt is támogatja..  

„A Kincstár a közigazgatás pénzügyi motorja, amely kontrollálja a központi költségvetés végrehajtását és a kormányzat belső bankjaként bonyolítja annak pénzforgalmát. A Kincstár éves forgalma 54 ezer milliárd forint – ezen belül 35 ezer milliárd Ft a központi költségvetés éves főösszege – ez összesen évi 96 millió darab küldött és fogadott utalást jelentett 2022-ben. Megtörtént a Kincstár Számlavezető Rendszerének megújítása és a Központi Költségvetés Végrehajtását Támogató Rendszer bevezetése is, amely integrált rendszer bevezetésével jelentősen felgyorsultak a működési folyamatok” – tette hozzá Bugár Csaba.

Dr. Budainé Kovács Zsuzsanna informatikai elnökhelyettes kiemelte, hogy az MDM Központi törzsadatkezelő megoldás célja az inkonzisztenciamentes nyilvántartás, az ügyféladatok egységes kezelése, automatizált, ellenőrzött folyamatok és hatékony ügyfélkiszolgálás kialakítása, amik mind növelik a Kincstár versenyképességét. A Kincs-Tár adattárháznak köszönhetően az állami intézmények adatai egységes módszertan szerint kerülnek összegyűjtésre, újfajta elemzési módszerek és lehetőségek lépnek életbe, valamint automatizmusok váltják fel a korábbi adminisztrációs terheket. Mindez mélyebb kontrollt biztosít, hiszen az adattárház rendszerezi és strukturáltan adja vissza az államháztartás tranzakciós és pénzforgalmi adatait.

Az informatikai elnökhelyettes úgy fogalmazott: a Közpénzügyi Portál esetében létfontosságú, hogy az Államháztartási adatok egy helyen találhatóak. Azáltal ugyanis, hogy a közpénzügyi adatok elérhetőek és áttekinthetőek, a Portál növeli az állami pénzügyek átláthatóságát, valamint segíti az államba vetett bizalom növekedését. Az elkészült Központi Törzsadatkezelő pedig az államháztartási elemzések, tervezések és ellenőrzések kiszolgálására teremt lehetőséget - az állami szintű adatvagyon elérése révén.

Tavaszi Zsolt, a Magyar Államkincstár államháztartási és pénzforgalmi szolgáltatásokért felelős elnökhelyettese ismertette a Kincstár szerepét a költségvetési végrehajtásban, valamint a projekt sikeres életbelépését követő legfontosabb változásokat. Utóbbiak az intézményi kötelezettségvállalások nyilvántartását, az egységes finanszírozási tervet, a finanszírozást és a megelőlegezést, a fedezetvizsgálatot, a köztartozás-vizsgálatot, a rendezéseket, a nem kincstári pénzforgalmat, az elemi költségvetést, a kivonatokat és az előirányzat-módosítások kezelését érintik.

A KÖFOP-2.2.5-VEKOP-15-2016-00001 projekt a Magyar Kormány támogatásával, európai uniós forrásból jött létre.