Új klimatológiai adatgyűjtő rendszert és adatbázist fejleszt a HungaroMet Zrt.

Publikálva: 2024. június 17.

A Digitális Megújulás Operatív Program Plusz keretében valósul meg a HungaroMet Zrt. projektje, melynek során a mérőhálózatuk bővítésére és fejlesztésére, valamint nyilvános meteorológiai-klimatológiai portál létrehozására kerül sor. A projekt 10 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásban részesül.

A projekt 2024. június 13-án megtartott sajtónyilvános nyitórendezvényén Szanka Gábor, a társaság vezérigazgatója elmondta, hogy a fejlesztés során a HungaroMet Zrt. egy olyan klimatológiai adatgyűjtő rendszert és hozzá kapcsolódó portált hoz létre, amelynek köszönhetően jelentős szerepet tudnak majd vállalni a következő években Magyarország digitális fejlődésében, a klímaváltozás előrejelzésében és kezelésében, valamint támogatják a lakosságot is az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásban. Ennek érdekében a fejlesztés részét képezi egy több száz mérési pontból álló hálózat kiépítése, a szenzoroknak köszönhetően létrejövő adatvagyonra épülő nyilvános portál létrehozása, továbbá a most még papíron tárolt klimatológiai, meteorológiai adatok digitalizálása.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok egyértelműen azt mutatják, hogy a nemzetközi tendenciákhoz hasonlóan hazánkban is megszaporodtak az átlagot meghaladó hőmérsékletek, nőtt a középhőmérséklet és jelentős károkat okoznak az extrém időjárási helyzetek. Utóbbiak megelőzése és a hatásokhoz való alkalmazkodás elősegítése határozza meg a projekt célkitűzéseit. Az elkövetkező években fejlesztés alá kerül és bővül a jelenleg 150 állomásból álló referencia mérőhálózat, az ország 40 nagyobb városában kerülnek kihelyezésre nagy pontosságú, tanúsítvánnyal rendelkező eszközök, melyek mellett mintegy 1500, nem akkreditált mérőeszköz telepítése is megvalósul. Utóbbiak segítik az időjárás mérésének társadalmasítását, mivel az eszközök akár iskolákba is kihelyezésre kerülhetnek, bevonva a legfiatalabbakat a megfigyelésbe. Az országos, reprezentatív mérésnek köszönhetően nemcsak az aktuális időjárásról kaphatunk majd képet, hanem követhetőek lesznek a klímaváltozás jelenségei is.

A hálózathoz kapcsolódóan a mért adatok fogadására és tárolására alkalmas adatbázisok kialakítása, és az azok minősítését lehetővé tevő IT-rendszer fejlesztése is megvalósul.

Kiemelt cél, hogy az összegyűjtött adatok széles körben, és lakossági, szakmai igényeknek megfelelően elérhetővé, kereshetővé váljanak. Ennek érdekében egy modern és felhasználóbarát felülettel rendelkező, akadálymentes informatikai portál jön létre, amelyen az információk nemcsak könnyen hozzáférhetőek lesznek, de személyre szabott és jól vizualizált lekérdezési lehetőségek is rendelkezésre állnak majd a felhasználók számára.

A projekt részeként továbbá olyan szoftvereket is fejlesztése is megvalósul, melyek lehetővé teszik a társaság számára rendelkezésre álló, akár az 1800 évek végétől kezdődően gyűjtött, több mint 4 millió, jelenleg papíron tárolt klimatológiai, meteorológiai adatok digitalizálását a HungaroMet Zrt. új adatbázisába, nyilvánossá téve a hosszú idejű klimatológiai adatsorokat.

A DIMOP_PLUSZ-2.3.1-23-2023-00001 azonosító számú, „Telepített adatgyűjtő rendszereket alkalmazó környezeti monitoring rendszer, valamint klímavédelmi adattár és ráépülő szolgáltatási környezet kialakítása” elnevezésű projektet a Széchenyi Terv Plusz program keretében a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. és a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft. alkotta konzorcium valósítja meg.

Menü

Főoldal

Navigáció