Az ország településeire kiterjedően részletes és elemezhető információk egy gombnyomásra

Új informatikai alkalmazás segíti az önkormányzatokat, amelybe nem kell adatokat feltölteni, ugyanis már meglévő szakrendszerek adatait gyűjti össze és teszi elemezhetővé települési szinten.

A 4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból megvalósuló Helyi közszolgáltatás információs rendszer fejlesztése és bevezetése (IKIR) alapvető célja az önkormányzatok által ellátandó helyi közszolgáltatások helyi és állami szintű tervezésének, valamint a helyi szintű operatív feladatellátás megszervezésének és fejlesztésének támogatása volt. A projekt stratégiai célkitűzésének eredményeként olyan integrált működési és informatikai rendszer jött létre, amely lehetővé teszi, hogy a jövőben az ország összes településére kiterjedően olyan információk álljanak rendelkezésre, amelyek a helyi közszolgáltatások nyomon követését, elemzését és értékelését támogatják.

 

Annak érdekében, hogy a fejlesztés a legteljesebb legyen, már a fejlesztés elindulását megelőzően megkezdődött az önkormányzati szövetségek, szakmai szervezetek és együttműködő partnerek bevonása. Az Ő munkájuk, szakértelmük nagyban hozzájárult a projekt tervezése és megvalósítása során ahhoz, hogy az IKIR alkalmazás elindításával a XXI. század kihívásainak is megfelelő fejlesztés jöjjön létre. 2017. év végén regionális rendezvénysorozat zajlott az ország 7 régiójában, ahol az önkormányzati vezetők megismerhették a fejlesztés aktuális állását, az IKIR moduljait és szolgáltatásait, és elmondhatták a véleményeiket, javaslataikat. Fontos megjegyezni, hogy az önkormányzatok – a felhasználás elsődleges címzettjeiként – a fejlesztés lezárásával sem maradtak szakmai háttértámogatás nélkül. Az IKIR rendszer éles üzembe helyezését követően a Belügyminisztériumon belül létrejön egy olyan szervezeti egység, amely a rendszer használatában nyújt segítséget az önkormányzati vezetők és szakembereik számára.

 

 

Az IKIR rendszerhez az alábbi központi nyilvántartások és adatkörök szolgáltatnak adatokat anélkül, hogy ez az önkormányzatok számára új adatrögzítési vagy jelentési kötelezettséget keletkeztetne:

 

Az IKIR felhasználói körének kiemelt csoportja a helyi közszolgáltatások ellátására kötelezett, annak tervezésért és működtetésének biztosításáért felelős helyi önkormányzatok, amelyek IKIR rendszerhez csatlakozása önkéntes és ingyenes, ugyanakkor előzetes regisztrációhoz kötött. A regisztrált felhasználók hozzáférésének engedélyezése polgármesterek és jegyzők számára a Belügyminisztérium által, annak jogosultságellenőrzése és jóváhagyása után, további önkormányzati felhasználó hozzáférésének karbantartása pedig az adott önkormányzat BM által jóváhagyott felhasználója útján történik. A regisztráció, illetve a rendszer indulását követően a rendszerbe történő bejelentkezés a Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ), azaz a NISZ Zrt. által biztosított központi elektronikus ügyintézési szolgáltatás igénybevételével történik a felhasználó saját ügyfélkapus felhasználói fiókjával. Későbbiekben az e-személyi igazolvány használatára is lehetőség lesz. Az önkormányzatok esetében a (fő)polgármester és a (fő)jegyző, mint kiemelt felhasználó, a teljes IKIR portál-funkcionalitáshoz hozzáférhet, és további hozzáférési jogosultságokat oszthat ki mind szakterületi kollégák, mind felhasználók részére.

Az IKIR kapcsán érdeklődők számára az alábbi elérhetőségeket javasoljuk:

IKIR Kompetencia Központ

Email: HZeBMIPqdSEawsyv7ZZmDAmMaWtpckBibS5nb3YuaHU=

Telefon: +36-1-550-1522

 

Az IKIR (KÖFOP-2.3.1-VEKOP-16-2016-00001) projekt konzorciumi formában a Magyar Kormány támogatásával, európai uniós forrásból jött létre.

Menü

Főoldal

Navigáció