Magyarországon mára minden olyan háztartásban, amely ezt igényli, elérhetővé vált a legalább másodpercenkénti 30 megabites sávszélességű internetkapcsolat. A teljes lefedettség eléréséhez nélkülözhetetlen volt egy speciális tudású, hálózati fejlesztések előkészítését és lebonyolítását támogató informatikai rendszer létrehozása.
Az országos internetlefedés érdekében indult útjára az Európai Unió Digitális Menetrendjével összhangban a Szupergyors Internet Program (SZIP), amely lényegénél fogva a legkorszerűbb módszertani és technológiai megoldások alkalmazását követelte meg. A SZIP gazdasági jelentősége, földrajzi kiterjedése, a közreműködők nagy száma, valamint a megvalósítás több éves időtartama miatt műszakilag és logisztikailag is annyira komplex volt, hogy lebonyolítását csak szigorú ütemezéssel és megfelelő technikai háttérrel lehetett biztosítani. A SZIP-nek köszönhetően több mint 60 milliárd forint támogatás valósult meg számtalan hazai internetszolgáltató cég és alvállalkozóik bevonásával, viszont a sikeres és pontos lebonyolításához nélkülözhetetlen volt egy speciális tudású, külön a hálózati fejlesztések előkészítését és lebonyolítását támogató informatikai rendszer létrehozása. A Digitális Nemzet Fejlesztési Program keretében erre a célra került létrehozásra a Hálózatfejlesztés Támogató és Monitoring Rendszer (HTMR).
A fejlesztés célja egy országos szintű, térinformatikai alapú, elektronikus hírközlési nyilvántartás létrehozása, amely naprakész módon alkalmas a hálózatfejlesztési pályáztatás kezelésére, a nyertes pályázatok végrehajtásának felügyelőmérnöki támogatására, a stratégiai tervezésre, valamint a hatósági folyamatok elektronikus támogatására. A HTMR fő feladatai a rendszer működéséhez szükséges szoftver- és hardver-informatikai infrastruktúra beszerzése, a SZIP nyilvántartási (mapping), műszaki és pénzügyi előtervezési, ellenőrzési, elemzési és stratégiai tervezési (riportozási) funkcióinak, valamint a SZIP projektek kollaborációs feladatainak támogatása.
A HTMR Magyarországon először állami forrásokkal támogatott távközlési hálózatfejlesztések teljes folyamatát papírmentes támogatással biztosítja a műszaki elvárások térinformatikai tervformátumban megjelenített követelményrendszere alapján. A rendszer a pályázatok kiírásától kezdve, a pályázati adatok rögzítésén keresztül, a beérkezett pályázatok értékelését is elérhetővé teszi. A projekt haladását aktuálisan követő adatbázisa, egységes tervezéstámogató rendszere, és egyéb korszerű informatikai megoldásai által, a Szupergyors Internet Program hálózat tervezését és kivitelezését napra készen lehet követni, jegyzőkönyvezni. Az eredmények számtalan hasznos riport formájában lekérhetők, archiválhatók.
A folyamatosan rendelkezésre álló, 0-24 órában működő HTMR külön felületet biztosít a projekt munkatársak és az internetszolgáltatók számára, akik egyedi online azonosítást követően férhetnek hozzá a rendszerhez. A felhasználók támogatását, felhasználási jogosultságok kezelését, valamint az alkalmazások karbantartását és tesztelését a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) munkatársai látják el.
A KÖFOP-2.3.2-VEKOP-15-2016-00001 (HTMR) projekt a Magyar Kormány támogatásával, európai uniós forrásból jött létre.